Student Fine Forceps
Details
Item No. 91115-10
Our student instruments are designed with both quality and affordability in mind, featuring less hand-finishing and manufactured with less expensive alloys.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Feature: | Student Quality |
| Length: | 11 cm |
| Net Weight: | 14 g |
| Style: | #5 |
| Tip Dimensions: | 0.2 x 0.1 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Standard |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Length | Style | Tip Dimensions | Tip Shape | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|