Student Fine Forceps
Details
Item No. 91117-10
Our student instruments are designed with both quality and affordability in mind, featuring less hand-finishing and manufactured with less expensive alloys.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Feature: | Student Quality |
| Length: | 12 cm |
| Net Weight: | 15 g |
| Style: | #7 |
| Tip Dimensions: | 0.2 x 0.2 mm |
| Tip Shape: | Curved |
| Tips: | Standard |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Length | Style | Tip Dimensions | Tip Shape | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|