Dumont SS Forceps
Details
Item No. 11203-23
The tips are smooth on the inside for a gentle grip. Applying full strength will not separate tips and a strong hold on the smallest specimen is ensured.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 13.5 cm |
| Net Weight: | 12 g |
| Style: | SS |
| Tip Dimensions: | 0.2 x 0.12 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Standard |
Our products are not intended for use on or in humans.
$43.50
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Alloy / Material | Tip Dimensions | Tip Shape | Tips | Variant properties | Price/Quantity |
|---|
Downloads
| Name | Description | Size | Type | |
|---|---|---|---|---|
| Datasheet | Technical specifications and product details | ~150.00 KB | Download | |
| Instruction for use of surgical Intstuments (EN-DE-FR-ES-CN-JA) | Instructions for use of reusable surgical instruments (IFU) | 725.93 KB | Download | |
| Instruction Dumont Forceps | Instruction Dumont Forceps (EN) | 92.78 KB | Download |