Stevens Scissors - Adjustable Loops
Details
Item No. 14108-09
The finger loops can be enlarged to fit almost any size.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Blade Length: | 12 mm |
| Cutting Edge: | 8 mm |
| Feature: | Large loops |
| Length: | 10 cm |
| Net Weight: | 12 g |
| Serrated: | No |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Blunt/Blunt |
Our products are not intended for use on or in humans.