Standard Surgical Scissors - Sharp/Sharp
Details
Item No. 14005-16
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Blade Length: | 54 mm |
| Cutting Edge: | 36 mm |
| Length: | 16.5 cm |
| Net Weight: | 55 g |
| Serrated: | No |
| Tip Shape: | Curved |
| Tips: | Sharp/Sharp |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Cutting Edge | Length | Tip Shape | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|