Micro-Adson Forceps - Fenestrated Handle
Details
Item No. 11032-12
Our delicate Micro-Adson forceps have five windows that aid in stability and easy finger adjustments.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 12 cm |
| Net Weight: | 15 g |
| Tip Dimensions: | 0.5 x 0.6 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tip Width: | 0.5 mm |
| Tips: | 1x2 Teeth |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Tip Dimensions | Tip Width | Tips | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|