Student Standard Surgical Scissors - Sharp/Blunt
Details
Item No. 91401-14
Our student instruments are designed with both quality and affordability in mind, featuring less hand-finishing and manufactured with less expensive alloys.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Blade Length: | 45 mm |
| Cutting Edge: | 30 mm |
| Feature: | Student Quality |
| Length: | 14.5 cm |
| Net Weight: | 51 g |
| Serrated: | No |
| Tips: | Sharp/Blunt |
Our products are not intended for use on or in humans.
$40.50
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Cutting Edge | Length | Tip Shape | Variant properties | Price/Quantity |
|---|