Standard Surgical Scissors - Tungsten Carbide
Details
Item No. 14505-14
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) with tungsten carbide |
| Blade Length: | 51 mm |
| Blade material: | Tungsten Carbide |
| Cutting Edge: | 34 mm |
| Feature: | Tungsten Carbide |
| Length: | 14.5 cm |
| Net Weight: | 47 g |
| Serrated: | No |
| Tip Shape: | Curved |
| Tips: | Sharp/Sharp |
Our products are not intended for use on or in humans.
$151.50
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Tip Shape | Tips | Variant properties | Price/Quantity |
|---|