Standard Surgical Scissors - Serrated
Details
Item No. 14007-14
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Blade Length: | 45 mm |
| Cutting Edge: | 30 mm |
| Length: | 14 cm |
| Net Weight: | 41 g |
| Serrated: | Yes |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Sharp/Blunt |
Our products are not intended for use on or in humans.
$88.50
Content:
1