Dumont #5 Forceps
Details
Item No. 11251-10
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Carbon steel |
| Autoclave Safe: | No |
| Length: | 11 cm |
| Net Weight: | 12 g |
| Style: | #5 |
| Tip Dimensions: | 0.08 x 0.04 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Standard |
Our products are not intended for use on or in humans.
$40.00
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Alloy / Material | Tip Dimensions | Tips | Variant properties | Price/Quantity |
|---|
Downloads
| Name | Description | Size | Type | |
|---|---|---|---|---|
| Datasheet | Technical specifications and product details | ~150.00 KB | Download | |
| Instruction for use of surgical Intstuments (EN-DE-FR-ES-CN-JA) | Instructions for use of reusable surgical instruments (IFU) | 725.93 KB | Download | |
| Instruction Dumont Forceps | Instruction Dumont Forceps (EN) | 92.78 KB | Download |