Dumont #15ARW Cutting Forceps
Details
Item No. 11215-02
Cuts sutures, fine wire, cartilage, bone, steel wire up to 0.06mm, and copper wire up to 0.15mm. Not autoclavable.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Epoxy coated carbon steel |
| Autoclave Safe: | No |
| Blade material: | Carbon steel |
| Cutting Edge: | 7 mm |
| ESD Safe: | Yes |
| Jaw Opening Diameter: | 2.5 mm |
| Length: | 11.5 cm |
| Net Weight: | 26 g |
| Tip Dimensions: | 6 x 4 mm |
| Tip Shape: | Angled |
| Tips: | Cutting |
Our products are not intended for use on or in humans.
$69.50
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Tip Shape | Variant properties | Price/Quantity |
|---|
Downloads
| Name | Description | Size | Type | |
|---|---|---|---|---|
| Datasheet | Technical specifications and product details | ~150.00 KB | Download | |
| Instruction for use of surgical Intstuments (EN-DE-FR-ES-CN-JA) | Instructions for use of reusable surgical instruments (IFU) | 725.93 KB | Download | |
| Instruction Dumont Forceps | Instruction Dumont Forceps (EN) | 92.78 KB | Download |