Allis Forceps
Details
Item No. 11091-15
Tissue and organ holding forceps.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Clamping Length: | 1.5 mm |
| Length: | 15 cm |
| Net Weight: | 29 g |
| Tip Dimensions: | 5 x 3 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | 5x6 Teeth |
Our products are not intended for use on or in humans.
$98.00
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Clamping Length | Length | Tip Dimensions | Tips | Variant properties | Price/Quantity |
|---|