Adson DeBakey Forceps
Details
Item No. 11617-12
Ideal for gentle, atraumatic gripping of vessels, tissue and other delicate structures. Two rows of atraumatic teeth interfit with one oppostie row of atraumatic teeth.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 12.5 cm |
| Net Weight: | 18 g |
| Tip Dimensions: | 1.75 x 1.5 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tip Width: | 1.5 mm |
| Tips: | DeBakey serrations |
Our products are not intended for use on or in humans.
$169.50
Content:
1
Variants
| Item No. | Preview | Length | Variant properties | Price/Quantity |
|---|