#4SG Forceps
Details
Item No. 11901-11
High precision tweezers are suitable for delicate applications such as holding a very small component firmly while maintaining good visibility. The superalloy material grants improved performance in severe environments. The line serration provides the handles with extra grip and preventing any possible slips.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Anti-Magnetic Anti-Acid Superalloy (CX), polished |
| Length: | 11 cm |
| Net Weight: | 12 g |
| Style: | #4SG |
| Tip Dimensions: | 0.06 x 0.03 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tips: | Sharp |
Our products are not intended for use on or in humans.
$63.00
Content:
1