Student Halsted-Mosquito Hemostat
Details
Item No. 91308-12
Our student instruments are designed with both quality and affordability in mind, featuring less hand-finishing and manufactured with less expensive alloys.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Clamping Length: | 20 mm |
| Feature: | Student Quality |
| Length: | 12.5 cm |
| Net Weight: | 21 g |
| Tip Shape: | Straight |
| Tip Width: | 1.4 mm |
| Tips: | Serrated |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Tip Shape | Tip Width | Tips | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|