Single Use Feeding Needles (PTFE)
Details
Item No. 18961-17
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Gauge: | 17 |
| Length: | 52 mm |
| Net Weight: | 10 g |
| Shape: | Flexible |
| Sterile: | Yes |
| Style: | Single use |
| Tip Diameter: | 2.4 mm |
| Tip Shape: | Barrel |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Gauge | Length | Tip Diameter | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|
Downloads
| Name | Description | Size | Type | |
|---|---|---|---|---|
| Datasheet | Technical specifications and product details | ~150.00 KB | Download |