Self-Closing Forceps
Details
Item No. 11075-00
These tissue transport forceps with gentle action close flat 4mm wide and 8mm deep.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 10 cm |
| Net Weight: | 9 g |
| Tip Dimensions: | 4 x 8 mm |
| Tip Shape: | Angled |
| Tip Width: | 4 mm |
| Tips: | Cross serrated |
Our products are not intended for use on or in humans.