Micro Knife Sterile
Details
Item No. 10318-14
Thin blades make these ideal for the finest incisions. The 12.5cm plastic handle has a slip-proof grip. Specialty knives are available in a variety of shapes and sizes for various techniques and procedures.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Carbon steel tip / Plastic handle |
| Autoclave Safe: | No |
| Blade Shape: | Needle blade |
| Cutting Edge: | 4 mm |
| Length: | 14.5 cm |
| Net Weight: | 2 g |
| Sterile: | Yes |
| Tip Thickness: | 0.2 mm |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Blade Shape | Cutting Edge | Length | Tip Thickness | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|