McPherson Suture Tying Forceps
Details
Item No. 11063-07
The McPherson suture tying forceps are a high-quality precision instrument and used as a ligature aid. The tips form a thread platform with broken edges to prevent the suture thread from being accidentally severed. They are angled at 45° and rounded to minimize damage to the tissue. The spacers in the handle ensure that too much pressure is not built up.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 8 cm |
| Net Weight: | 6 g |
| Tip Diameter: | 0.4 mm |
| Tip Dimensions: | 0.4 x 0.5 mm |
| Tip Shape: | Angled 45° |
| Tips: | Smooth with platform |
| Tying Platform: | 6 mm |
Our products are not intended for use on or in humans.