Foerster Forceps
Details
Item No. 11041-08
The octagon grip on these forceps provides a secure hold.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 9.5 cm |
| Net Weight: | 9 g |
| Tip Dimensions: | 0.8 x 0.5 mm |
| Tip Shape: | Curved |
| Tip Width: | 0.8 mm |
| Tips: | Serrated |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Tip Shape | Tips | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|