Dumont #6 Forceps
Details
Item No. 11260-20
Sharply angled tips for access to difficult areas.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 11.5 cm |
| Net Weight: | 14 g |
| Style: | #6 |
| Tip Dimensions: | 0.17 x 0.1 mm |
| Tip Shape: | Angled |
| Tips: | Standard |
Our products are not intended for use on or in humans.
Downloads
| Name | Description | Size | Type | |
|---|---|---|---|---|
| Datasheet | Technical specifications and product details | ~150.00 KB | Download | |
| Instruction for use of surgical Intstuments (EN-DE-FR-ES-CN-JA) | Instructions for use of reusable surgical instruments (IFU) | 725.93 KB | Download | |
| Instruction Dumont Forceps | Instruction Dumont Forceps (EN) | 92.78 KB | Download |