Anatomical Narrow Forceps - Straight
Details
Item No. 11002-14
Lighter spring action than standard pattern for grasping more delicate tissue.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) |
| Length: | 14.5 cm |
| Net Weight: | 25 g |
| Tip Dimensions: | 2.25 x 1.45 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tip Width: | 2.25 mm |
| Tips: | Serrated |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Length | Tip Dimensions | Tip Width | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|