Adson Forceps
Details
Item No. 11506-12
Features Tungsten Carbide cross serrated inlaid tips that provide both a strong grip and exceptional durability.
| Name | Characteristic |
|---|---|
| Alloy / Material: | Surgical Stainless Steel (Inox) with tungsten carbide |
| Length: | 12 cm |
| Net Weight: | 19 g |
| Tip Dimensions: | 1.5 x 1.3 mm |
| Tip Shape: | Straight |
| Tip Width: | 1.5 mm |
| Tips: | Cross Serrated Tungsten Carbide |
Our products are not intended for use on or in humans.
Variants
| Item No. | Preview | Tip Dimensions | Tips | Varianten Mobil | Price/Quantity |
|---|